KADZIDŁA CZY KADZIDEŁKA? OTO JEST PYTANIE!
Kadzidła czy kadzidełka? Oto jest pytanie!

Odpowiemy od razu: kadzidła to nie to samo co kadzidełka. Będziemy to powtarzali jak mantrę, choć nie obrazimy się na nikogo, kto używa tych nazw wymiennie (nam też się to zdarza!). Bardzo często, zwłaszcza w internecie, kadzidła i kadzidełka są traktowane tak samo i równorzędnie. Tymczasem różnic pomiędzy nimi jest wiele i są one kluczowe przy podejmowaniu decyzji o zakupie.

Kadzidla i kadzidełka

KADZIDŁA I KADZIDEŁKA - MASŁO MAŚLANE CHOĆ RÓŻNICA ZNACZĄCA

Kadzidło do kadzidełka ma się tak jak wino wytrawne do wina półsłodkiego. To pierwsze bywa ciężkie, dębowe, taniczne, albo - jeśli jest białe - często mineralne i mocno kwasowe. Choć jest robione tylko z fermentujących winogron, można doszukiwać się w nim skomplikowanych bukietów. Jedni je uwielbiają, doceniają i szukają w nim głębi, inni krzywią się na samą myśl o wypiciu. To drugie jest bardziej przystępne, czasem celowo dosładzane i ulepszane, żeby było bardziej uniwersalne i mogło wpasować się w gusta większej liczby odbiorców. 

Jeśli porównanie do wina nie specjalnie Cię przekonało podamy Ci inny przykład. Wyobraź sobie klasyczną suknię od projektanta, taką którą ktoś stworzył od zera, dobrał materiał, uszył samodzielnie i wypuścił z myślą o bardzo konkretnym odbiorcy. Postaw ją obok sukni, która jest w zasadzie taka sama, ale jest z sieciówki - ma trochę inny materiał, nie jest tak drobiazgowo uszyta i wykończona, ale nadal jest ładna, a w dodatku ma korzystniejszą cenę. Ta pierwsza to właśnie kadzidła, ta druga to kadzidełka.

Kadzidła i kadzidełka

Kadzidła to 100% natura - sfermentowana masa roślinna lub pęczek ziół, które są formowane w odpowiedni kształt i poddawane procesowi suszenia. To co czuć podczas spalania kadzidła wynika z bukietu dodanych składników i tego jak zachowują się w zetknięciu z żarem.

Kadzidełka to natura połączona z dodatkami, które maja sprawić, że więcej osób się na nie skusi i je polubi. Tak jak w przypadku wina jest to cukier, tak tu mamy najczęściej do czynienia z perfumami lub olejkami zapachowymi (przypominamy, że olejek zapachowy to nie to samo co olejek eteryczny!). Wszystko po to, żeby ich odbiór był szerszy i bardziej przystępny.  Oczywiście świat się nie zawali jeśli nazwiesz kadzidło kadzidełkiem, albo odwrotnie. Nie bądźmy drobiazgowi i nie czepiajmy się szczegółów! Spróbujmy to jednak trochę uporządkować sięgając do źródeł.

KADZIDŁA - NATURA, RECEPTURA, MEDYTACJA, INTENCJA, TRADYCJA

Kadzidło z definicji( i z tradycji) to rzecz w całości pochodzenia naturalnego, która podczas spalania uwalnia właściwe sobie substancje zapachowe. Może mieć różny kształt - stożki, sznurki, patyczki to tylko kilka przykładów. Można do nich dorzucić całą masę proszków, drewienek, spiralek, suszonych ziół w pęczkach czy wreszcie surowych kryształków żywicy, które spala się w specjalnych kadzielnicach przy użyciu węgielków. Ważne do zapamiętania jest to, że kadzidło to produkt surowy, naturalny, niebarwiony i niczym na siłę nie ulepszany. Nie pachnie wanilią, jabłuszkiem i truskawką. Nie pachnie syntetycznym olejkiem sandałowym, który z zapachem tego naturalnego ma niewiele wspólnego - zamiast tego ma najczęściej dodane wiórki prawdziwego drewna. Nie pachnie też naturalnym olejkiem różanym czy jaśminowym, które kosztują krocie i nie ma szans by lać je do kadzideł, a potem sprzedawać je za kilkanaście złotych - zamiast tego może mieć w składzie suszone płatki lub pyłek kwiatowy. Do produkcji kadzideł używa się roślin, ziół, żywic, sproszkowanego igliwia, herbaty, pestek i nasion, kory drzew, czasem również drobinek kamieni półszlachetnych. 

Kadzidła i kadzidełka

 W wielu krajach spalanie kadzideł ma długą tradycję religijną i wiąże się z wieloma rytuałami. Poza medytacją wykorzystuje się je również w celach leczniczych, a niekiedy i w kuchni. Bazą kadzideł bliskowschodnich, krajów basenu Morza Śródziemnego oraz Półwyspu Indyjskiego jest zazwyczaj olibanum czyli żywica. W przypadku kadzideł himalajskich głównym składnikiem jest jałowiec, a dokładniej masa, którą się z niego wytwarza. Do tego w zależności od przeznaczenia kadzidła dołącza szereg wyselekcjonowanych składników.

Kadzidła były palone od starożytności, a świadectwa ich użytkowania można odnaleźć nie tylko w buddyzmie czy hinduizmie, ale również w chrześcijaństwie i judaizmie. Tradycyjnie odpala się je w konkretnej intencji, zwłaszcza kadzidła himalajskie, których skład jest zawsze bardzo określony, przemyślany i dedykowany konkretnym działaniom związanym z duchowością i medytacją. Ich receptury bazują na starych, czasem nawet kilkusetletnich zapisach. Zdarza się, że ich wytwarzaniem zajmują się bardzo konkretne osoby, które działają wedle ściśle ustalonych reguł, tak jak ma to miejsce w przypadku bhutańskich kadzideł NADO.

Kadzidła i kadzidełka

KADZIDEŁKA - UNIWERSALNY ZAPACH, RELAKS, PRZYJAZNA ATMOSFERA 

Przejdźmy do kadzidełek. Ich główne zadanie i przy okazji cecha nadrzędna to ZAPACH. Kadzidełka mają po prostu pachnieć - miło i przyjemnie. Mają sprawiać, że w pomieszczeniu zapanuje przyjazna, otulająca atmosfera, niekoniecznie związana z medytacją czy głębszą filozofią. Absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie by takie kadzidełka wykorzystywać również jako kadzidła podczas praktyki, i odwrotnie - każde z tradycyjnych kadzideł buddyjskich można również rozpalać „rekreacyjnie” nie będąc jednak praktykującym buddystą, ani nawet specjalnie się tą tematyką nie interesując.

KADZIDŁA I KADZIDEŁKA - KRÓTKA PIŁKA PODSUMOWUJĄCA

Czy kadzidło i kadzidełko to ta sama rzecz? NIE. Czy kadzidło można nazwać kadzidełkiem? TAK. Chyba, że lubisz przesadną poprawność. Ważne by zapamiętać, że kadzidło - z założenia - to rzecz naturalna, a co za tym idzie nie doszukiwać się w nim perfumeryjnych zapachów, a raczej nastawić na nuty wytrwane, dymne, czasem lekko wędzone, tytoniowe lub żywiczne, łagodnie kwiatowo - owocowe. Szukając kadzideł (lub też kadzidełek) pachnących orientem warto postawić na te z dodatkiem perfum lub olejków zapachowych czyli np. kadzidełka sznurkowe nazywane czasem po prostu kadzidłami zapachowymi.

Więcej informacji o kadzidłach, kadzidełkach (i nie tylko) znajdziesz na naszym blogu.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Przesyłka Kurierska) już od 250,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl