NATURALNE KADZIDŁA DO JOGI I MEDYTACJI
NATURALNE KADZIDŁA DO JOGI I MEDYTACJI

W czasach gdy dbanie o dobry stan ducha i równowagę wewnętrzną stają się codzienną praktyką, popularność kadzideł, olejków, wszelkich zapachów i innych produktów sprzyjających głębokiemu relaksowi rośnie. Niestety nie zawsze rozróżnia się je ze względu na skład czy przeznaczenie. Szczególnie poszkodowane są tu kadzidła, którym specjaliści od marketingu hurtem przyklejają etykietki: „KADZIDŁA NATURALNE”, „KADZIDŁA TRADYCYJNE”, „KADZIDŁA DO JOGI”, „KADZIDŁA DO MEDYTACJI”. Być może jest to zamierzona strategia, być może wynika to z niewiedzy i nieznajomości produktu. Nie chcemy tego ani oceniać, ani wartościować, bo nie taka jest nasza rola. Sięgnijmy jednak do źródeł, poznajmy proces produkcji prawdziwie tradycyjnych kadzideł (czyli takich, które bazują na kilkusetletnich recepturach) i spróbujmy to trochę uporządkować. Wrzucanie wszystkich produktów do jednego wora wprowadza spore zamieszanie.

naturalne kadzidła do medytacji

TRADYCJA PALENIA KADZIDEŁ W KRAJACH AZJATYCKICH

Używanie kadzideł w krajach azjatyckich ma długą historię, znaczenie religijne i kulturowe. Wywodzi się od indyjskich zwyczajów ofiarowania zapachów GANDHAPUJA oraz ofiarowania dymu SANG praktykowanego w starotybetańskiej religii Bon. Kadzidło (nie „kadzidełko”!) jest głęboko zakorzenionym składnikiem życia społecznego. Wykorzystuje się je w różnych celach: medytacji, oddania, uzdrowienia, oczyszczenia, skupienia, przychylności, wzmocnienia, odprężenia. Dymowi powstającemu z palenia kadzideł przypisuje się właściwości mediacyjne pomiędzy światem materialnym i duchowym, pełni on również funkcję ochronną przed złymi mocami, złorzeczeniem i nieprzychylnością innych.

Według tradycji azjatyckiej, a zwłaszcza himalajsko - buddyjskiej, kadzidła mają pobudzać zmysły do przynoszenia fizycznej przyjemności i spokoju. Nie powinny jednak zaburzać swobodnego przepływu myśli i tym samym nie powinny być zbyt pachnące. Ich skład powinien być w 100% naturalny, starannie przemyślany i skomponowany, podobnie zresztą jak intencja, w której kadzidła się zapala. Większość tradycyjnych kadzideł himalajskich do dziś bazuje na kilkusetletnich recepturach buddyjskich, a w ich skład wchodzi minimum kilkanaście składników roślinnych. Rekordziści mają ich nawet ponad setkę! Tradycyjne kadzidła himalajskie nigdy nie są jednoskładnikowe, ani nie mają jednoznacznego aromatu.

Naturalne kadzidła do medytacji

ZAPACH TRADYCYJNYCH KADZIDEŁ DO MEDYTACJI I JOGI

Zapach tradycyjnych kadzideł tworzonych z myślą o medytacji i jodze jest w 100% naturalny i zależny od użytych składników (ta sama zasada dotyczy ich koloru). Nie dodaje się do nich kleju, papieru, wypełniaczy, barwników, ani syntetycznych aromatów jak to zazwyczaj bywa w przypadku kadzidełek perfumowanych i nasączanych. Jeśli więc w kompozycji dominują sproszkowane korzenie, liście, bulwy, drobinki minerałów i kora drzew, aromat takiego naturalnego kadzidła będzie mocny, wytrawny, trochę piżmowy. Jeśli w kompozycji pojawią się żywice, płatki kwiatów, sproszkowane nasiona, pestki lub pyłek kwiatowy, ich zapach będzie lekko balsamiczny lub delikatnie słodkawy, czasem z wyraźnie wyczuwalnymi nutami owoców i kwiatów. W zasadzie zawsze w tradycyjnych, himalajskich kadzidłach do medytacji, w mniejszym lub większym stopniu, będą wyczuwalne nuty dymne, nieco ziemiste.

Naturalne kadzidła do medytacji

SKŁAD NATURALNYCH KADZIDEŁ HIMALAJSKICH

Bazę naturalnych kadzideł himalajskich zawsze stanowi masa jałowcowa. Do niej, w zależności od rodzaju kadzidła, dodaje się szereg innych elementów. Jest ich mnóstwo, bo nawet podstawowe kadzidła himalajskie (tybetańskie, nepalskie, bhutańskie) mają ich w składzie co najmniej kilkanaście. Te bardziej złożone (np.bhutańskie NADO) nawet po 108. 

Poza składnikami, które wszyscy dobrze znamy czyli sproszkowaną korą cynamonową, gałką muszkatową, goździkami, sproszkowanym białym i czerwonym drzewem sandałowym, suszonymi płatkami kwiatów, nasion i pestek lub kwiatowym pyłkiem, ich skład uzupełniają himalajskie rośliny lecznicze, kora drzew, sproszkowane korzenie, zioła, liście oraz żywice, których nazwy brzmią bardzo egzotycznie. Przykładowe, typowo himalajskie elementy tradycyjnych kadzideł to: BARRO, BOJHO (himalajski tatarak), LAHA, GOKUR, KAPPOR (cynamonowiec kamforowy), KUSUM, LATTAKASTURI (rodzaj piżma), NAGKESHAR (szafran tybetański), RUKH KESARI, TITEPATI i wiele, wiele innych.

Przy okazji bardzo, naprawdę BARDZO ważna uwaga: to, że właściwie wszystkie kadzidła tradycyjne mają w składzie dużo drzewa sandałowego, cynamonu i jeszcze większą ilość jałowca nie znaczy, że będą 1:1 tak pachnieć. Po pierwsze dlatego, że skład jest mocno złożony, po drugie dlatego, że zupełnie inaczej pachnie palona laska cynamonu, kawałek surowego drewna sandałowego albo palona gałązka jałowca niż olejek cynamonowy, jałowcowy lub sandałowy. 

Naturalne kadzidła do medytacji

PRODUKCJA NATURALNYCH KADZIDEŁ HIMALAJSKICH

Proces produkcji himalajskich kadzideł do medytacji nie jest bez znaczenia i częściowo wpływa na to, co finalnie poczujemy wąchając lub zapalając patyczek/stożek.

Wszystkie składniki mieszanki przygotowanej dla konkretnego kadzidła są najpierw mielone na proszek, który następnie mieszany jest z miodem i cukrem trzcinowym. Powstała w ten sposób papka jest przez około tydzień trzymana w ciepłej temperaturze i doprowadzana do procesu fermentacji. Gdy zaczyna wydzielać charakterystyczny, trochę ostry zapach dodaje się do niej jakąś żywicę (w przypadku kadzideł himalajskich bardzo często jest to GOKUL) oraz popiół ryżowy, który sprawia, że kadzidło szybciej wyschnie, trudniej będzie łapało wilgoć, nie będzie gasnąć i spali się w całości.

Masę, która sfermentowała przepuszcza przez specjalnie wyprofilowane formy, a powstałe w ten sposób laski lub stożki suszy się przez 5-7 dni na słońcu. Potem są gotowe do palenia. W zależności od producenta gotowe kadzidła na samym końcu pakuje się w papierowe tuby (najczęściej kadzidła tybetańskie i bhutańskie) lub owija folią, albo papierem czerpanym (najczęściej kadzidła nepalskie).

W najbardziej surowej wersji, głęboko w Himalajach zamiast rolowanych kadzideł do dzisiaj pali się mocno żywiczne kawałki drewna, bryłki żywic, miąższ z pnia wybranych gatunków drzew albo wiązki roślin przypominające białą szałwię i naprawdę nikt nie dodaje do nich olejków! W ten sposób odstrasza się nie tylko złe duchy i dba o dobrostan domowników, ale również przegania nieproszonych gości w postaci insektów.

Naturalne kadzidła do medytacji

TRADYCYJNE KADZIDŁA HIMALAJSKIE - TEGO NIE RÓB!

Powszechnym błędem w przypadku tradycyjnych kadzideł jest ich wąchanie od razu po wyjęciu z tuby. Nie rób tego! Jeśli będziesz te kadzidła oceniać i wybierać tylko na podstawie wstępnego obwąchiwania możesz się mocno zdziwić, a czasem nawet zniechęcić. Byłoby szkoda, bo bardziej naturalnych nie znajdziesz. Pamiętaj, że po drodze był proces fermentacji dlatego one jako patyczki nie mogą pachnieć ambrozją!

Właściwy zapach tradycyjnych kadzideł uwolni się dopiero podczas spalania. Jest zupełnie inny niż to co czuć gdy przyłożysz patyczek do nosa. Dlatego jeśli wydaje Ci się, że kadzidła nie pachną zbyt przyjemnie, pachną podejrzanie, „śmierdzą”, albo są zwietrzałe - daj im szansę i najpierw je zapal. Zapewniamy, że objawią Ci się zupełnie inaczej. To trochę podobna sytuacja jak w przypadku serów pleśniowych, albo win ze szczepu Pinot Noir - to co najciekawsze jest w środku.

Naturalne kadzidła do medytacji

KADZIDŁA HIMALAJSKIE - KTÓRE NAJLEPSZE?

Mam nadzieję, że dobrze się rozumiemy. Nie chcemy umniejszać kadzidłom, które są perfumowane i nawet w pudełku czuć je bardzo wyraźnie. Sami też czasem takich używamy i mamy do nich sporo sympatii. Ba! Takie również znajdziesz u nas w sklepie. Każdy lubi, potrzebuje i oczekuje czego innego. 

A teraz do brzegu czyli kilka wskazówek dla początkującego kadzidlarza:

Jeśli szukasz przyjemnych aromatów, „kadzidełek” które roztoczą w pomieszczeniu ciepły, dobrze Ci znany orientalny zapach lub takich, które mają zastąpić dyfuzory zapachowe sugerujemy, abyś nie wybierał/a kadzideł tradycyjnych. Możesz się nimi rozczarować. W tej sytuacji postaw lepiej na kadzidła sznurkowe. To również bardzo popularne kadzidła w Nepalu i Indiach, ale w końcowym etapie produkcji masa kadzidłowa zostaje w nich rozbita na proszek i obficie skropiona olejkiem zapachowym. Głównym zadaniem takich kadzideł jest po prostu ładnie pachnieć, choć - jeśli lubisz -  możesz również używać ich podczas praktyki jogi albo medytacji i absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie!

Jeśli chciałabyś/chciał rozpocząć przygodę z kadzidłami tradycyjnymi, ale obawiasz się, że będą dla Ciebie zbyt surowe i ciężkie - zacznij od tych z dodatkiem olejków. Kadzidła naturalne z olejkami to rodzaj hybrydy. Łączą skład tych tradycyjnych, surowych z zapachem kadzideł sznurkowych, choć tu należy zaznaczyć, że pachną dużo mniej intensywnie niż sznurki, bo zawartość olejków jest w nich znacznie mniejsza. Tu również drobna uwaga: kadzidła z olejkami nie pachną tak samo jak olejek wlany do kominka z podgrzewaczem. 

Jeśli jednak chcesz zacząć przygodę z prawdziwymi, tradycyjnymi kadzidłami do medytacji i jogi - zachęcamy Cię bardzo gorąco! To zupełnie inna jakość i przygoda. Im więcej ich palisz, tym więcej w nich czujesz i za każdym razem odkrywasz coś nowego. To są dokładnie te kadzidła, których zapach roztacza się w buddyjskich klasztorach. Nie ma w nich słodkiej nag champy i płatków róż, ale jest najprawdziwszy, rdzenny zapach Himalajów. Jest jeszcze jedna dobra wiadomość! Analogicznie do kadzideł sznurkowych, buddyjskie kadzidła do medytacji możesz palić nie będąc buddystą, nie medytując i nie mając nic wspólnego z jogą. To nie są produkty zarezerowane do jednej konkretnej grupy osób czy czynności. Pal je kiedy chcesz i jak chcesz. Dla zwykłej przyjemności. W końcu o to w tym wszystkim chodzi!

 Jeśli po przeczytaniu tego wpisu nadal nie wiesz, które kadzidła wybrać zajrzyj tu lub napisz do nas - powiemy co wiemy i może uda nam się rozwiać Twoje wątpliwości.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Przesyłka Kurierska) już od 250,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl