Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Blog chmura tagów
LOSAR - TYBETAŃSKI NOWY ROK. JAKIE KADZIDŁA PALIĆ W TYM CZASIE?
LOSAR - TYBETAŃSKI NOWY ROK. JAKIE KADZIDŁA PALIĆ W TYM CZASIE?

Według tybetańskich prognoz będzie to rok pełen nieprzewidywalności i kryzysów (sic!). Jeśli sięgniemy do przeszłości, Lata Tygrysa zazwyczaj były związane z dużą niestabilnością społeczno - polityczną i choć w obliczu aktualnej stacji brzmi to jak samospełniająca się przepowiednia, są też dobre wiadomości. Zmiana, odnowa, odrodzenie, nowe porządki - to one mają nastąpić po okresie wielkiej burzy.

LOSAR Tybetański Nowy Rok

LOSAR jest jednym z najważniejszych, corocznych wydarzeń dla Tybetańczyków. Jego początki w Tybecie sięgają zamierzchłych czasów przedbuddyjskich. Wówczas było to święto lokalne obchodzone przy okazji zimowego przesilenia, któremu towarzyszyło składanie symbolicznych ofiar z ognia i dymu. 

Dzisiaj dzień rozpoczęcia Tybetańskiego Nowego Roku jest ustalany w indyjskiej Dharamsali czyli tzw. „Małej Lhasie”. To tam, od 1960 roku mieszka XIV Dalajlama i mieści się siedziba Tybetańskiego Rządu na Uchodźstwie. Datę Losaru ustalają tybetańscy mistrzowie astrologii, a oprócz faz księżyca pod uwagę bierze się również „dni pomyślne i niepomyślne”, które dla każdego roku mogą wypadać w innym terminie.

LOSAR obchodzi się w Tybecie, w Nepalu, w Bhutanie, w Indiach i wszędzie tam gdzie funkcjonuje kultura buddyjska (buddyzm tybetański).

LOSAR Tybetański Nowy Rok

Tybetański Nowy Rok jest zarówno świętem jak i karnawałem dlatego poza ceremoniami związanymi z duchowością takimi jak uroczyste pije, ofiarowanie ognia i dymu, medytacjami i składaniem darów w świątyniach, towarzyszy mu również szereg inscenizacji, tańców, zabaw. Tybetański Nowy Rok niezależnie od swojego patrona ma być momentem, w którym żegna się wszystko co stare, destrukcyjne i zabarwione zła intencją dlatego wszystko jest okraszone dobrym jedzeniem, pozytywnym nastawieniem i odbywa się w otoczeniu najbliższych osób. Wśród inscenizacji najbardziej popularne w tym czasie są tańce MAHAKALI. Poza tym, że są ciekawe jako wydarzenie mają również znaczenie symboliczne. Uważa się, że złych intencji, których nie da przegonić się modlitwą, wypędzi potężny MAHAKALA. 

LOSAR Tybetański Nowy Rok

TYBETAŃSKI NOWY ROK - JAKIE KADZIDŁA PALIĆ. W TYM CZASIE?

Jeśli zastanawiacie się jakie kadzidła palić w trakcie LOSARU podpowiadamy:

NATURALNE KADZIDŁA TYBETAŃSKIE MAHAKALA

Kadzidła, które według tradycji tybetańskiej rozpala się w intencji potężnego i groźnie wyglądającego strażnika Dharmy (nauki Buddy). Niech nie zwiedzie Was jego wygląd! Choć faktycznie bywa przerażający jego głównym zadaniem jest ochrona, odcinanie tego co niepotrzebne, likwidowanie przeszkód, destrukcyjnych myśli i złych intencji.

Kadzidła tybetańskie MAHAKALA

 NATURALNE KADZIDŁA TYBETAŃSKIE REWO SANG CHOE

Kadzidła tybetańskie REWO SANG CHOE

NATURALNE KADZIDŁA TYBETAŃSKIE REWO SANG CHOE (stożki)

Kadzidła naturalne REWO SANG CHOE

W starotybetańskiej religii BON, z której wywodzi się LOSAR praktykowano ceremonię składania w ofierze dymu i ognia. Ogień niszczył to co niepotrzebne, a dym oczyszczał przestrzeń, przepędzał negatywną energię i robił dużo miejsca na nowe i lepsze. Kadzidła REWO SANG CHOE rozpala się z taką właśnie intencją.

Niezależnie od okoliczności, które aktualnie mamy dookoła HAPPY LOSAR!

Wierzymy, że zgodnie z tybetańskimi przepowiedniami w końcu zaświeci słońce i za chwilę obudzimy się w nowym, lepszym świecie - bez wojen, politycznych batalii i całego związanego z nimi okrucieństwa. Tego Wam i sobie z całego serca życzymy!

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Przesyłka Kurierska) już od 250,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl