
Odrażający MAHAKALA to potężny strażnik nauk Buddy. Jego zadaniem jest usuwanie przeszkód pojawiających się na drodze do oświecenia. Dla ludzi z Zachodu, którzy oglądają jego wizerunki na tybetańskich malowidłach - w morzu płomieni, z wężami, czaszkami i odciętymi głowami zrozumienie tego, że nie jest to demon bywa często bardzo trudne. Tymczasem w buddyzmie Mahakala to przyjaciel, ktoś kto chroni przed niebezpieczeństwami, które pojawiają się na drodze do rozwoju duchowego.
Strażnicy buddyjscy działają na kilka sposobów. Mają uspokajać i przynosić pokój. Mają pomnażać i ukazywać pełnię możliwości. Mają przyciągać i wzmacniać uczucia. W zależności od tego, która z tych funkcji dominuje przybierają odpowiedni kolor. Dla strażników chroniących takich jak MAHAKALA kolorem dominującym jest czerń czyli barwa, w której wszystko się łączy, stapia i znika. W różnych tradycjach buddyjskich może on jednak przybierać odmienne formy, posiadać inne kolory i narzędzia.
MAHAKALA - NIE TAKI STRASZNY JAK GO MALUJĄ
Groźnie wyglądający strażnik Dharmy w żadnym razie nie jest jednak demonem. Wręcz przeciwnie - to pomocnik i przewodnik. Jego główną funkcją jest pokonywanie słabości, które targają ludzkim umysłem. Ponieważ ma odcinać to co niepotrzebne, chronić przed brakiem samokontroli, odciągać pokusy, złe wpływy i destrukcyjne myśli musi być silniejszy od tego co niszczy. Właśnie stąd biorą się jego gniewne grymasy na twarzy oraz silne atrybuty. Działa trochę jak policjant wnikający do gangu - żeby rozprawić się ze zbirami musi wtopić się w otoczenie.
MAHAKALA - SYMBOLIKA
Malowidła przedstawiające Mahakalę mają wymiar bardzo symboliczny. Nawiązują do ludzkich słabości i popędów. Ochronny krąg z płomieniami to zapora przed wszelkimi "truciznami" i złymi wpływami z zewnątrz. Nóż (vajra) to odcięcie od ego. Troje oczu - mądrość, ciepło skierowane do wewnątrz, ale i takie, którym można razić wroga. Różaniec z czaszek - symbol wiecznego czasu oraz nieprzerwana aktywność w pomaganiu innym. Skóra słonia - pokonanie dumy. Skóra tygrysa - pokonanie demonów. Korona z ludzkich czaszek- umiejętność przekształcania pięciu trucizn umysłu we właściwości pięciu rodzin buddy. Wreszcie ozdoby: koło we włosach - koncentracja, kolczyki - cierpliwość, bransolety - moralność, naszyjnik - szczodrość.
KADZIDŁA MAHAKALA - DLA KOGO?
W Azji rozpalaniu kadzideł towarzyszy najczęściej odpowiednia intencja. Sam zapach ma raczej znaczenie drugorzędne.
Jeśli medytujesz lub jesteś praktykującym buddystą kadzidła dedykowane Mahakali możesz rozpalić, by wzmocnić medytację i skupienie. W Tybecie używa się ich aby chronić naukę Buddy przed błędną interpretacją, a praktykujących przed przesadnym, zero jedynkowym rozwojem wewnętrznym, który może doprowadzić do nadmiernego wzrostu ego.
Jeśli nie medytujesz i nie jesteś buddystą, ale np. walczysz z nałogami, miewasz wybuchowy charakter, jesteś zbyt podatny na wpływy lub łatwo ulegasz rozmaitym pokusom - możesz zapalić je w intencji tego, by lepiej pracować nad swoimi słabymi punktami.
Jeśli nie medytujesz, nie praktykujesz i nie walczysz z nałogami, ale lubisz naturalne, korzenne, żywiczne zapachy - możesz się przy nich po prostu zrelaksować, odprężyć i wyciszyć.
Wpis ma oczywiście charakter bardzo ogólny. Jeśli temat Cię zainteresował odsyłamy do książki "MAHAKALA. SZEŚCIORĘKI STRAŻNIK W BUDDYZMIE TYBETAŃSKIM" autorstwa Joanny Greli, która poza podstawową wiedzą nabytą podczas wyjazdów, była dla nas głównym źródłem informacji. Jest to najlepiej wyczerpująca temat pozycja w języku polskim, którą serdecznie polecamy.