Nawet jeśli do tej pory nie wiedziałeś czym jest MALA prawdopodobnie już gdzieś się z nią zetknąłeś. Jeśli lubisz oglądać zdjęcia jogowe, podróżnicze, szczególnie te z Tybetu, Nepalu albo z ciekawością śledzisz poczynania lodowych wojowników wdrapujących się na ośmiotysięczniki - to raczej pewne. Na większości himalajskich fotek MALA po prostu gdzieś jest - zawieszona na czyjejś szyi, oplatająca czyjeś nadgarstki, okalająca figurki Buddy, przytwierdzona do plecaka albo ułożona razem z kamykami w surowym, górskim krajobrazie.
Buddyści traktują ją przede wszystkim jako praktyczne narzędzie mające ułatwić medytację. Dla nich znaczenie ma materiał z którego jest wykonana, ilość koralików oraz sznurów na których są one zawieszone. Dla podróżników, himalaistów, turystów, ludzi zupełnie nie związanych z duchowością MALA jest rodzajem talizmanu przynoszącego szczęście i pomyślność, chroniącego przed niepowodzeniem. Czasem jest też tylko ładną pamiątką z podróży lub oryginalnym dodatkiem do codziennego outfitu. Każdy może ją nosić po swojemu i ze swoją własną intencją.
CZYM JEST MALA?
W najprostszy możliwy sposób można określić ją jako sznur koralików służący do liczenia mantr. Mantry to formuły, wersety lub pojedyncze sylaby, które w buddyzmie i hinduizmie są elementem praktyki duchowej. Ich powtarzanie ma pomóc w skupieniu, wyciszeniu i zapanowaniu nad umysłem. Używanie mali do odliczania sprzyja koncentrowaniu się na samej mantrze - jej dźwięku i mocy, którą ze sobą niesie. Malę można więc porównać do różańca - jest rodzajem narzędzia wykorzystywanego w praktyce duchowej.
SKĄD POCHODZI MALA?
Źródła pochodzenia mali nie są do końca jasne. Najstarszy zarejestrowany ślad to malowidło chińskie, którego powstanie datuje się na IV - VI wiek. Przedstawia ono postać trzymającą malę w dłoni. Niektóre źródła podają, że tradycja używania mali narodziła się w Indiach. Pewne jest to, że znajduje ona zastosowanie zarówno w buddyzmie jak i hinduizmie, a jogini i osoby związane z rozwojem duchowym wykorzystują ją od setek lat do swojej praktyki.
Często można spotkać się z określeniem DŹAPA MALA. Odnosi się ono do konkretnego rodzaju medytacji, która polega na głośnym intonowaniu mantry (dźapa) z użyciem mali i jej koralików.
ILE KORALIKÓW MA MALA?
MALA niezależnie od tego czy jest w formie sznura zakładanego na szyję, czy też bransoletki noszonej na nadgarstku ma zawsze określoną liczbę koralików.
Tradycyjna liczba koralików to 108. Spotyka się również mniejsze tj. 54, 29, 27, 21. Dwie ostatnie są przeznaczone do noszenia na nadgarstkach.
Główny koralik mali czyli ten, do którego przyczepia się "kitę" to GURU - jako jedyny nie jest używany do liczenia. Najczęściej zajmuje pozycję 109 w całym sznurze. Ponieważ wieńczy całość symbolizuje przebudzenie - bodhi lub guru, od którego uczeń otrzymał mantrę do recytowania w czasie medytacji. Inna nazwa tego koralika to STUPA.
DLACZEGO 108 KORALIKÓW?
Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, a punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
W hinduizmie liczba 108 jest uznawana za świętą. 1 to bóg, wszechświat, najwyższa prawda. 0 to pustka, pokora w praktyce duchowej. 8 to nieskończoność, ponadczasowość. Matematycy kultury wedyjskiej postrzegali 108 jako liczbę określającą całość istnienia. 108 to również średnia odległość księżyca od Ziemi mierzona średnicą księżyca.
Według tradycji jogicznej w Indiach jest 108 pithów czyli świętych miejsc. Istnieje 108 Upaniszad (tekstów filozoficzno - religijnych) i 108 punktów marma czyli świętych miejsc w ciele.
Według buddyzmu liczba 108 reprezentuje 108 emocji.
To nie koniec wyliczanki. Niektórzy wierzą, że na drodze ludzkiej duszy jest 108 etapów. Inni uznają, że podczas głębokiej medytacji należy wziąć 108 oddechów by osiągnąć oświecenie. Jeszcze inni recytują mantry w sanskrycie - alfabet sanskrycki składa się z 54 liter. Każda z nich ma wersję kobiecą i męską - razem 108.
Dosłowne znaczenie liczby 108 jest jednak bardzo praktyczne: mantry intonuje się po 100 razy, a 8 to granica błędu lub - jeszcze inaczej- 100 to 100 intonacji, a 8 to nieskończoność ich powtarzania.
JAK WYKORZYSTAĆ MALĘ?
Jeśli medytujesz z pewnością już to wiesz. Osobom, które dopiero zaczynają tę przygodę podpowiadamy, że tradycyjnie podczas medytacji należy poruszać koraliki pomiędzy kciukiem lewej ręki i palcem wskazującym zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Jeśli nie praktykujesz możesz bez obaw nosić malę jako dodatek w stylu boho/hippie/ethno do codziennego outfitu.
Uważa się, że mala buddyjska dla osób nią obdarowanych stanowi wyraz serdeczności i dobrych myśli.
JAK NOSIĆ MALĘ?
Malę można nosić na kilka sposobów: na szyi (najczęstszy wariant), na nadgarstku (owijając ją wokół wielokrotnie) lub w formie skróconej jako bransoletkę (male z mniejszą ilością koralików).
Według tradycji buddyjskiej mala wystawiana na widok ma mniejszą moc i powinno się ją nosić pod ubraniem, a na widok wystawiać tylko wówczas gdy otaczają nas serdeczni ludzie i jesteśmy w spokojnym środowisku z dobrymi wibracjami.
DLA KOGO PRZEZNACZONA JEST MALA?
Podobnie jak KADZIDŁA - mala przeznaczona jest dla WSZYSTKICH. Dla praktykujących buddystów, joginów, osób związanych z mindfulness i rozwojem osobistym. Dla tych, którzy z medytacją i buddyzmem nie mają nic wspólnego i twardo stąpają po ziemi. Dla tych, którzy lubią oryginalne dodatki, styl boho, nietuzinkową biżuterię. Świetnie sprawdzi się jako oryginalny prezent dla osób, które lubią podróże, są ciekawe świata i doceniają nieszablonowe przedmioty.
Nie musisz być praktykującym buddystą, ani joginem żeby mieć ją przy sobie. Nie musisz traktować jej jako element związany z duchowością i religią.
Pamiętaj, że to my nadajemy znaczenie przedmiotom, których używamy.