CZYM SĄ TYBETAŃSKIE KADZIDŁA?
Kadzidła tybetańskie powstają według ściśle określonych receptur buddyjskich. Ich składy są złożone i w 100% roślinne, a proces produkcji wieloetapowy - wymaga czasu, cierpliwości i precyzji. Jednym z kluczowych jego etapów jest powolna fermentacja i - w dalszej kolejności - suszenie na słońcu. Kadzidła tybetańskie zyskują w ten sposób bardzo charakterystyczny, surowy, dymno - słodkawo - ziemisty, lekko ziołowy aromat właściwy wielu buddyjskim świątyniom. Do tradycyjnych kadzideł buddyjskich nigdy nie dodaje się sztucznych wypełniaczy, barwników, perfum, olejków zapachowych, olejków eterycznych. W zależności od rodzaju zawierają od kilkunastu do kilkudziesięciu starannie dobranych komponentów. Poza masą jałowcową (baza) jest to mieszanka roślin, żywic, skruszonych pestek, nasion, ziół, płatków kwiatów, kłączy i pnączy typowych dla regionu himalajskiego.
TRADYCYJNE KADZIDŁA DO MEDYTACJI - PRZEZNACZENIE
Składy kadzideł buddyjskich bazują na ściśle określonych przepisach klasztornych, niektóre z nich mają nawet po kilkaset lat, a dokładne proporcje są znane jedynie wtajemniczonym osobom.
Kadzidła buddyjskie są dedykowane konkretnym intencjom, ceremoniom i praktykom medytacyjnym - stąd ich charakterystyczne nazwy, które dla medytujących stanowią pewną wskazówkę (np. Mahakala, Padmasambhava - kadzidła, które rozpala się w intencji ochronnej, Zambhala - kadzidła, które rozpala się z intencją pomyślności etc.).
TRADYCYJNE KADZIDŁA TYBETAŃSKIE - DLA KOGO?
Tradycyjne kadzidła tybetańskie są produktem w 100% naturalnym, nietestowanym na zwierzętach, całkowicie biodegradowalnym. Są rolowane w patyczki lub stożki i spalają się w całości. Większość z nich jest również pakowana w charakterystyczne tekturowe tuby.
Jeśli więc cenisz sobie tradycję, ekologię, jesteś miłośnikiem zwierząt, medytujesz, interesujesz się buddyzmem - to z pewnością dobry wybór dla Ciebie. Jeśli chcesz spróbować czegoś odmiennego niż kadzidła perfumowane - serdecznie zachęcamy, bo to zupełnie inny, wciąż bardzo niszowy w Polsce produkt.
TRADYCYJNE KADZIDŁA TYBETAŃSKIE - NASZE WSKAZÓWKI
Jeśli nigdy wcześniej nie miałaś/miałeś do czynienia z takim kadzidłami decydując się na zakup weź pod uwagę kilka czynników.
Po pierwsze: tradycyjne kadzidła buddyjskie pachną zupełnie inaczej przed zapaleniem niż w trakcie spalania. Po otwarciu pudełka możesz mieć wrażenie, że są zepsute lub trącają piwnicą (bo masa, z której powstały była poddawana fermentacji). Jest to całkowicie normalne zjawisko i absolutnie nie należy się nim martwić. Właściwy zapach uwolni się w trakcie palenia.
Po drugie: kadzidła tybetańskie są naprawdę naturalne czyli surowe (czytaj: niczym nie nasączane). Gdy je rozpalisz, pomimo tego, że mają w składzie skomplikowane mieszanki ziołowe, spodziewaj się raczej cięższych aromatów takich jak: palone drewno, żywica, mokra ziemia, jesienne liście, słodki dym, a w kilku przypadkach również słodszy pyłek kwiatowy.
Po trzecie: są to kadzidła tworzone z myślą o tradycyjnej formie medytacji dlatego przy wyborze kieruj się intencją. Dokładne sugestie znajdziesz w opisach konkretnych produktów oraz w innych wpisach na naszym blogu. Jeśli potrzebujesz dodatkowych wskazówek napisz do nas - pomożemy.
TRADYCYJNE KADZIDŁA TYBETAŃSKIE VS INDYJSKIE KADZIDEŁKA ZAPACHOWE
Jeśli szukasz kadzidełek mniej surowych, bardziej uniwersalnych, z charakterystycznymi aromatami drzewa sandałowego, nag champy czy jaśminu sugerujemy wybór któregoś z kadzidełek indyjskich. To również kadzidełka ze składników naturalnych, ale masa z której powstają nie jest poddawana procesowi fermentacji i jest obficie nasączana olejkami zapachowymi. Takie kadzidełka możesz wykorzystywać nie tylko podczas medytacji i jogi, ale również na co dzień - jako alternatywę dla kominków, aromatyzatorów i odświeżaczy powietrza. Pomogą Ci się odprężyć i zabiorą w daleką indyjską podróż bez wychodzenia z domu.
Tradycyjne kadzidła buddyjskie czy indyjskie kadzidełka zapachowe? Które wybierasz? Jesteśmy bardzo ciekawi!