JAJKO PO INDYJSKU
JAJKO PO INDYJSKU

Według bardzo starych, hinduskich zapisów JAJO było zdecydowanie pierwsze. Ze ZŁOTEGO JAJA zatopionego w prawodach wynurzył się Pradżapati - pradziad i ojciec ludzkości, bóg wszystkich bogów. To on stworzył święte księgi hinduizmu, niebo i ziemię, kobietę i mężczyznę. Dzięki niemu świat zapełnił się różnymi istotami i zaczęło się życie. Stare księgi donoszą, że było też JAJO KOSMICZNE, które jako źródło wszystkiego łączyło cechy męskie i żeńskie. Podzielone na dwie połowy dało początek niebu, ziemi, górom i oceanom oraz wszystkiemu co w nich zamieszkało.

Wielkanoc w Indiach

W jajkach upatrywano boskość i mapę całego wszechświata. Późniejsze mitologie poświęcają im już mniej uwagi, jednak JAJO jako symbol życia wciąż towarzyszy indyjskiej kulturze i tradycji. Ortodoksyjna dieta hinduska wyklucza spożywanie jaj. Obecna w hinduizmie ahimsa czyli zasada moralna nakazująca niekrzywdzenie i nie stosowanie przemocy wobec wszystkiego co żywe dotyczy również JAJA. Są jednak indyjskie regiony, w których jajko na talerzu nie ma sobie równych. MUTTA ROAST to tradycyjne danie z Kerali, które wizualnie przypomina szakszukę. W keralskim wydaniu jajka są jednak gotowane w całości na twardo. Wariację na ten temat można spotkać również w stanie Tamil Nadu gdzie do sosu, w którym pływają jaja dodaje się m.in cynamon i imbir. Jedno i drugie gwarantuje niezapomniane wrażenia smakowe. Dobre? Niedobre? To już sprawa bardzo indywidualna.

Jajko w Indiach to potężny symbol płodności dlatego na każdym tradycyjnym weselu być musi - jako dobra wróżba na przyszłość państwa młodych.

HOLI Indie Kerala

Pośrednio to również symbol zmartwychwstania. Coroczne święto HOLI, które na północy Indii jest obchodzone jako święto wiosny i zbiorów, w lokalnych kulturach południa obchodzone jest jako święto zmarłych. W tym czasie rozpala się ogniska, a do ognia wrzuca się męską i żeńską figurkę. Męska to symbol Kamy, żeńska symbol Ratri, razem z nimi w płomieniach ląduje JAJO (opcjonalnie kura), a cały rytuał symbolizuje śmierć, zmartwychwstanie, odrodzenie i nowe życie, bo Kama i Ratri to według mitologii małżeństwo, a przy okazji bogowie miłości, z której - tak jak z jaja - rodzi się wszystko. 

Wielkanoc w Indiach

Klasyczną Wielkanoc, choć raczej bez malowania pisanek w Indiach też napotkacie pod warunkiem, że traficie do społeczności chrześcijańskiej. Liczy ona ok. 24 mln osób co w porównaniu do Polski może wydawać się dużo, ale w Indiach to zaledwie 2,3% populacji. To jednak wystarczy by Wielki Piątek był w Indiach był oficjalnym świętem wpisanym w kalendarz.

 Smacznego JAJA i Wesołych Świąt - jakkolwiek je obchodzicie i gdziekolwiek jesteście!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Przesyłka Kurierska) już od 250,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl