FLAGI BUDDYJSKIE
TYBETAŃSKIE FLAGI MODLITEWNE

 

 TROCHĘ HISTORII 

Tradycja rozwieszania kolorowych flag zrodziła się 10 tys. lat temu, jeszcze w czasach przedbuddyjskich. Kapłani Bon wykorzystywali je do uzdrawiania chorych. Kolorowe skrawki materiału miały pomagać w harmonizowaniu ciała, ducha i umysłu.

 

Początkowo flagi były malowane ręcznie. Nanoszono na nie mantry, fragmenty sutr oraz symbole mocy. Wybór treści zapisywanej na flagach był zarezerwowany  dla duchowych mistrzów. Przekazywali oni słowa i symbole wtajemniczonym rzemieślnikom, którzy starannie nanosili je na materiał. Od XV wieku flagi drukuje się na rzeźbionych, drewnianych klockach zanurzanych  w naturalne barwniki.

FLAGI BUDDYSKIE - RODZAJE

Istnieją dwa rodzaje flag buddyjskich(himalajskich): DAR CHO i LUNG THA.

 Pionowe DAR CHO  to pojedyncze, duże prostokąty zatknięte na kij, który wsadza się w ziemię i ustawia na kopcach lub dachach. Ich nazwa oznacza istoty, które polepszają życie.

Poziome LUNG THA to prostokąty lub kwadraty, które tworzą spójny sznur. Wiesza się je w wysokich miejscach – u szczytu świątyń, stup i klasztorów lub na górskich przełęczach. LUNG THA to „energia powietrznego konia” stąd jego symbol na większości z nich.

FLAGI BUDDYJSKIE - SYMBOLIKA

Uważa się, że flagi himalajskie powiewające na wietrze sprzyjają podniesieniu energii, która ma zapewnić dobrobyt i umiejętność wykorzystywania nadarzających się okazji.

Powietrzny koń widoczny na flagach buddyjskich symbolizuje umysł. Dźwięk jaki wytwarzają flagi powiewające na wietrze ma symbolizować stukot kopyt galopującego konia. W praktyce buddyjskiej oznacza to, że wszyscy mamy możliwość kontrolowania umysłu i możemy prowadzić go w dowolnym kierunku i z dowolną prędkością.

Typowym motywem dla buddyjskich flag są również wizerunki czterech zwierząt: smoka, śnieżnego lwa, garudy oraz tygrysa. Reprezentują one aspekty osobowości, które należy rozwinąć na drodze do oświecenia.

Smok to obrońca buddyzmu, ma wybudzać z iluzji, zwiększać umiejętność słuchania i chronić przed oszczerstwami. Symbolizuje obiektywizm, obecność i zaufanie do świata.

Tygrys symbolizuje zaufanie, samoświadomość oraz pewność siebie. Nawiązuje do bycia tu i teraz, praktyki uważności oraz pracy nad umysłem.

Śnieżny lew czyli symbol Tybetu reprezentuje umysł pozbawiony wątpliwości, precyzję, jasność w podejmowaniu decyzji oraz unikanie destrukcyjnych emocji. Ma pełnić funkcję ochronną i pomagać w pokonywaniu przeszkód i własnych ograniczeń.

Garuda to element przestrzeni. Uosabia trzy prawdy :ulotność, chwiejność i opanowanie. Ma wspierać umiejętne wykorzystywanie życiowej energii.

FLAGI BUDDYJSKIE - ZASTOSOWANIE

Powszechnym błędem jest uznawanie, że wraz z wiatrem flagi niosą modlitwy do bogów. Tybetańczycy uważają, że wiatr rozprzestrzenia mantry i w ten sposób oczyszcza przestrzeń, na której flagi zostały rozwieszone. Dzięki temu wprowadzają one pozytywne wibracje i przynoszą korzyści wszystkim, którzy w tej przestrzeni przebywają.  Flagi wiejące na wietrze mają sprawiać, że wokół wzrośnie pokój, siła, mądrość i powodzenie, a zniknie zagrożenie.

FLAGI BUDDYJSKIE - KOLORY

Tradycyjne flagi modlitewne LUNG THA(poziome) występują w zestawach po 5 sztuk – każda w innym kolorze. Każdy z kolorów symbolizuje jedną z Rodzin Buddów i jeden z pięciu żywiołów:

Żółty – ziemię

Zielony – wodę

Czerwony – ogień

Biały – powietrze

Niebieski - przestrzeń

 FLAGI BUDDYSJKIE – KIEDY ROZWIESZAĆ

Tradycja nakazuje rozwieszać flagi w słoneczny, wietrzny poranek, w najwyższym punkcie domu lub przestrzeni, którą mają oczyszczać. Uważa się, że pomyślne jest zawieszanie flag w czasie pełni i nowiu. Szczególnie dobrą okazją są też zaćmienia słońca i księżyca – wówczas pożytek z zawieszania flag pomnaża się wielokrotnie.

W Tybecie stare flagi modlitewne są wraz z nastaniem Nowego Roku zastępowane nowymi. Kalendarz Tybetański jasno precyzuje dni, w które najkorzystniej jest je zawieszać. Bardzo często przed rozwieszeniem zostają poświęcone przez lamę. Na flagach pisze się też imiona osób, którym dedykowane są modlitwy. Wieszaniu flag często towarzyszy palenie kadzideł Rewo Sang Cho, których dym, podobnie jak i rozwieszanie  flag, ma oczyszczać przestrzeń.

 Na flagach himalajskich umieszczone są symbole i mantry dlatego należy traktować je z szacunkiem. Tradycja nakazuje zużyte flagi spalić. Nowych nie powinno się kłaść na ziemi.

 

 

 

 

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Przesyłka Kurierska) już od 250,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl