Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Blog chmura tagów
RAUTE - OSTATNI NOMADZI Z NEPALU
RAUTE - OSTATNI NOMADZI Z NEPALU

RAUTE nomadzi z Nepalu

RAUTE to jedyna koczownicza grupa na terenie Nepalu. Według danych, które ze względu na ich stałe migracje nie są zbyt dokładne, aktualna populacja tej społeczności liczy dziś 650 osób, ale już tylko 156 z nich prowadzi całkowicie koczowniczy, odizolowany tryb życia i nie zamierza się asymilować.

RAUTE nie chcą być przywiązani do ziemi dlatego nigdy nie osiedlili się w jednym miejscu. Poruszają się w obrębie środkowo – zachodniej części kraju. W ciągu roku kilka razy zmieniają miejsce swojego pobytu. Szukają obszarów leśnych z dostępem do wody źródlanej, drewna łatwo poddającego się obróbce, z wystarczającą ilością małp. Migrują w różnych warunkach środowiskowych – od subtropikalnych nizin w zimie, po wyżyny w porze monsunowej.

Żyją w zamkniętych grupach i niechętnie wpuszczają do nich obcych. Tylko nielicznym udało się do nich dotrzeć i udokumentować ich codzienność. Z plemienia jest oddelegowany tylko jeden członek, który w imieniu całej społeczności może przeprowadzać rozmowy z ludźmi z zewnątrz.

RAUTE nomadzi z Nepalu

Nie istnieje żadna udokumentowana historia RAUTE. Wiadomo tylko, że przetrwali dzięki szybkiemu przystosowaniu się do życia w dżungli, opanowaniu rzemiosła oraz umiejętnościom łowieckim. Neplascy nomadzi posiadają obszerną wiedzę na temat lasu i jego ekosystemu, świetnie znają się na medycynie naturalnej i ziołolecznictwie. Nie korzystają z formalnej edukacji. Ich język nie ma formy pisanej, a całą swoją wiedzę przekazują ustnie z pokolenia na pokolenie.

RAUTE sami siebie opisują jako BAN KO RAJA - mieszkańcy dżungli i uważają się za potomków rodziny królewskiej. Są ludem łowiecko – zbierackim. Od pokoleń utrzymują się dzięki polowaniu na małpy i wytwarzaniu ręcznie rzeźbionych produktów drewnianych, które wymieniają na warzywa i zboże z okolicznymi wioskami. Są wyznawcami hinduizmu, ale wierzą również w duchy natury. W ich społeczności panuje patriarchalna hierarchia z wyraźnym podziałem na zadania męskie i damskie jednak w obrębie spraw rodzinnych i domowych najwięcej do powiedzenia mają kobiety.

RAUTE nie posiadają ziemi i nie zgadzają się z ekonomiczną zasadą pracy fizycznej w zamian za wynagrodzenie. Przez całe wieki, aż do dzisiaj (z małymi wyjątkami) żyją na zasadzie wymiany towarowej. Fundamentem ich przetrwania  są polowania na małpy. W trakcie łowów nie używają jednak broni, łuków i strzał. Wszystko załatwiają ręcznie zakładając pułapki. Są w tym bardzo skuteczni, a przy okazji mocno wspierani przez lokalnych rolników, którym małpy cyklicznie niszczą pola ryżowe i kukurydziane. Podczas żniw za każdą zabitą małpę RAUTE otrzymują worek ryżu.

RAUTE nomadzi z Nepalu

Nepalscy nomadzi mieszkają w prowizorycznych namiotach, dzielą się między sobą wszystkim co posiadają. Nie liczą godzin, dni i lat. Nie znają swojego wieku, nie zwracają uwagi na datę urodzin i śmierci. Uważają to za zwykłe zjawiska natury, które po prostu następują i nie wymagają specjalnej uwagi. Jednak poza dostępem do wody i drewna na ich koczowniczy tryb życia ma cykl wyznaczany przez życie i śmierć. Gdy ktoś w rodzinie umiera zakopują ciało i opuszczają miejsce pobytu gdyż od tego momentu uznają je za złowrogie i nie sprzyjające dalszemu życiu. Od tej zasady nie ma wyjątków – nawet jeśli ktoś umrze pierwszego dnia po przybyciu w nowe rejony przemieszczają się ponownie i nawet na chwilę nie zagrzewają tam miejsca. Zmarłych chowają w pozycji wyprostowanej i przebijają im czaszkę by uwolnić ducha.

RAUTE nomadzi z Nepalu

W ostatnich latach na ich życie mocno wpływają zmiany klimatyczne i środowiskowe. Spada populacja małp na które polują, rośliny nie rosną w okresach, w których dotychczas swobodnie można było je zbierać, racje żywnościowe maleją, coraz częściej zapadają na ciężkie choroby.

Od 2009 roku rząd Nepalu dostarcza im ok. 8 dolarów na osobę miesięcznie – by mogli przetrwać. Jest to mocno utrudnione (m.in. ze względu na to, że RATUE bezwzględnie wyrzekają się przyjmowania leków co powoduje dużą śmiertelność wśród ich dzieci). Jest to jedyna zapomoga, którą przyjmują od nepalskich władz. Od dawna trwają próby przekonania RAUTE by zamieszkali w stałych osadach. Oferowano im działki pod budowę domów, możliwość bezpłatnego wysyłania dzieci do szkół oraz uprawiania ziemi z innymi rolnikami prowadzącymi osiadły tryb życia w regionie. Wszystkie oferty z dumą odrzucali.

 Jako się rzekło na samym początku RAUTE są grupą mocno izolującą się i niechętnie wpuszczają do siebie obcych. Jeśli chcecie zobaczyć jak wyglądają i w jakich warunkach funkcjonują na co dzień odsyłamy Was do genialnego reportażu stworzonego przez szcześliwców, którzy mieli okazję poznać ich osobiście: 

RAUTE ostatni nomadzi z Nepalu

 

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty) już od 150,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl