Promocje
MALA buddyjska kość yaka 19
MALA buddyjska kość yaka 19
49,00 zł 39,00 zł
szt.
Koc TYBET 02 czerń z zielenią
Koc TYBET 02 czerń z zielenią
169,00 zł 149,00 zł
szt.
Szal ETHNO 09 czerwony
Szal ETHNO 09 czerwony
139,00 zł 109,00 zł
szt.
Szal YAKMANDHU 28
Szal YAKMANDHU 28
99,00 zł 79,00 zł
szt.
Bransoletka BOHO kamienie 05
Bransoletka BOHO kamienie 05
39,00 zł 29,00 zł
szt.
MALA buddyjska kość yaka 22
MALA buddyjska kość yaka 22
39,00 zł 29,00 zł
szt.
Szal ETHNO 48
Szal ETHNO 48
139,00 zł 109,00 zł
szt.
Szal ETHNO 05 bordowy
Szal ETHNO 05 bordowy
139,00 zł 109,00 zł
szt.
Szal ELEGANCE 03 wiśnia z różem
Szal ELEGANCE 03 wiśnia z różem
99,00 zł 79,00 zł
szt.
MALA buddyjska kość yaka 12
MALA buddyjska kość yaka 12
49,00 zł 39,00 zł
szt.
Szal ETHNO 10 szafirowy
Szal ETHNO 10 szafirowy
139,00 zł 109,00 zł
szt.
Szal ETHNO 05 czarny
Szal ETHNO 05 czarny
139,00 zł 109,00 zł
szt.
SIKKIM - INDYJSKI STAN WYJĄTKOWY
SIKKIM - INDYJSKI STAN WYJĄTKOWY
Większość z nas na wakacjach bywa na chwilę, przelotem. Ocena jest więc najczęściej bardzo powierzchowna - uzależniona od własnych wspomnień i emocji które towarzyszyły wyjazdowi. Każda będzie inna. Z clickbajtowych zestawień typu "10 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić/zobaczyć" z pewnością można wycisnąć coś dla siebie, ale lepiej traktować to jako pewną sugestię, nie dosłownie, bo można się trochę rozczarować.
 
Sikkim Indie
 
W przypadku Indii - kraju naprawdę OGROMNEGO, przepełnionego najróżniejszymi bodźcami, sytuacji i miejsc, które mogą zachęcić lub bardzo zniechęcić są tysiące. Indie pachną kadzidłem i olejkami, ale też śmierdzą rynsztokiem i krowim łajnem. Indie są zachwycające i głęboko refleksyjne, ale bywają potwornie męczące i nieznośne. Dla każdego granica tolerancji albo poziom zachwytu będą zupełnie inne. Są ludzie, których Indie przerażają i nigdy nie zdecydują się na wyjazd. Są tacy, którzy wracają do nich naście razy i nigdy im się nie znudzą (to my), ale  i tacy, którzy pojechali i wrócili z myślą NIGDY WIĘCEJ! , PO CO MI TO BYŁO?!. Wszystkich należy zrozumieć.
 
Sikkim Indie
 
 Teraz pytanie- czy to Indie są takie złe, okrutne i nie do przejścia, czy może w nas są jakieś blokady i uprzedzenia, które nie pozwalają nam ich przetrwać? A może moment nie był odpowiedni by do nich pojechać? To tak na marginesie, do przemyślenia.
 
Sikkim Indie
 
Ja pierwszy raz do Indii miałam pojechać w wieku 23 lat z koleżanką. Wtedy się nie udało. Pojechałam dopiero 6 lat później, bez koleżanki, za to z chłopakiem. Patrząc na to z dzisiejszej perspektywy mogę powiedzieć, że wyszło mi to na dobre, bo gdybym trafiła do Indii jako małolata niesiona wyobrażeniem filmów Bollywood i kolorowych sari mogłabym się z nimi bardzo nie polubić.
 
Sikkim Indie
 
My też mamy w Indiach swoje TOP 10, WORST 10, a może nawet i więcej. Są miejsca, do których zawsze chętnie wracamy i od początku czujemy się w nich swojsko, bezpiecznie, dobrze, ale i takie które celowo omijamy, albo szybko opuszczamy. Nie lubimy dużych miast, bo już po kilku dniach nas męczą. Nie kręcą nas atrakcje turystyczne, bo są tłoczne, głośne i drogie. Do Indii jeździmy  po to, żeby coś przeżyć, poczuć, zmierzyć się z własnymi przekonaniami, słabościami i uprzedzeniami. Byliśmy wiele razy, ale wciąż nie zobaczyliśmy Taj Mahal z bliska - wcale nam się tam nie spieszy. Mogliśmy, ale zwyczajnie nie szukamy takich atrakcji. Wolimy naturę (a jest w czym wybierać!), kontakt z ludźmi, obserwowanie prawdziwego życia, odkrywanie miejsc z dala od utartych szlaków.
 
Sikkim Indie
 
 
Właśnie dlatego na razie najwyżej na liście naszych indyjskich NAJ jest SIKKIM. Maleńki, himalajski stan wciśnięty między Indie, Nepal, Chiny i Bhutan, nad którym króluje Kanczendzonga, trzecia najwyższa góra świata. 
 
Sikkim Indie 
 
DLACZEGO SIKKIM JEST NASZYM NAJ?
 
Bo jest inny, wyjątkowy, spokojny i zielony, bo nie ma drugiego takiego miejsca w Indiach. Niełatwo się tam dostać. Pociągi nie dojeżdżają, samoloty - raczej dla odważnych (małe, chybotliwe awionetki). Pozostaje samochód. Niby prosta sprawa, ale ciągle pod górkę. Na serpentynach wszystko zaczyna się komplikować, szczególnie gdy podróż trwa kilka godzin, a auto ma ludzki nadbagaż. W dodatku dochodzi trochę biurokracji, bo żeby tam wjechać trzeba wyrobić dodatkowe permity.
 
Sikkim Indie
 
Sikkim dba o to, by nie zadeptali go turyści więc można przebywać w nim tylko 30 dni w roku. Pozwolenia na wjazd da się załatwić na miejscu i do ręki, ale trzeba się liczyć z wypełnianiem kilku papierków i zapłaceniem kilkunastu dolców.
 
Sikkim Indie
 
Czy warto? Pewnie, że warto! W zamian czekają niesamowite widoki, nietypowa indyjska kuchnia z mocnymi wpływami Tybetu i Bhutanu, czyste, nieskażone powietrze, serdeczni ludzie i spokój, który w tłocznych i głośnych indyjskich miastach niełatwo odnaleźć.
 
Sikkim Indie
 
Na mapie Indii Sikkim trudno zauważyć. Jest to drugi, po Goa, najmniejszy region. O ile jednak o Goa słyszał prawie każdy, bo od lat ma przyklejoną łatkę hippisowskiego raju, co w czasach mody na boho dodatkowo podnosi jego atrakcyjność, o tyle o Sikkimie już niekoniecznie. I to właśnie jest w nim najfajniejsze. 
Nawet przewodnik Lonely Planet, z którym nie rozstaje się chyba żaden turysta podróżujący po Indiach poświęca mu niewiele uwagi - może to i lepiej, bo takich miejsc na świecie jest już coraz mniej.
 
Sikkim Indie
 
SIKKIM - MIESZKAŃCY
 
Do 1975 roku Sikkim był niezależnym królestwem, z własnym monarchą. Dziś oficjalnie jest już częścią Indii wciąż ma jednak całkiem sporą autonomię. Jest to najmniej zaludniony region indyjski. Jego mieszkańcy tworzą własne, wyjątkowe społeczności, dla których niezwykle ważne są wiara, przywiązanie do tradycji i kultury. Największą z nich są Bhutia, a zaraz po niej Lepche i Nepali.
 
Sikkim Indie
 
Od Indusów, których znamy z pocztówek i filmów różni ich bardzo wiele - uroda, mentalność, religia, język. Nie mówią o sobie "jesteśmy z Indii". Mówią: "jesteśmy Bhutia, ludzie gór, nasza ojczyzna to Sikkim".
 
Sikkim Indie
 
Sikkim oficjalnie ma aż 11 języków. Język angielski obowiązuje we wszystkich szkołach. Bez trudu można więc porozumieć się nawet w maleńkich wioskach.
 
Sikkim Indie
 
 Region jest podzielony na cztery części (północ, południe, wschód, zachód), z których każda podlega Centralnemu Rządowi. Sytuacja polityczna jest stabilna, jednak z uwagi na drażliwą granicę indyjsko - chińską nad większością stanu kontrolę ma Indyjska Armia, a część obszarów jest zamknięta dla zagraniczniaków. Trekkingi wymagają pozwoleń i obecności lokalnego przewodnika.
 
 
SIKKIM - DUCHOWOŚĆ
 
W Sikkimie krzyżują się drogi hinduizmu i buddyzmu. Społeczeństwo jest mocno uduchowione i przywiązane do tradycji. Duchowym patronem Sikkimu jest Guru Rinpoche (Padmasambhava) - postać historyczna, wielki mistrz buddyjski, który w VIII wieku przeniósł pełen przekaz buddyzmu do Tybetu i Bhutanu. Nauki te dały początek najstarszej buddyjskiej tradycji - Ningma.
 
 
Buddyzm zajmuje w Sikkimie szczególną pozycję i pozostawia wiele namacalnych śladów. W regionie jest ponad 200 klasztorów i świątyń. Większość z nich jest usytuowana na wzgórzach i pochodzi z XVII - XVIII wieku.
 
Sikkim Indie
 
Jeśli więc marzy Wam się zobaczenie starych, buddyjskich monastyrów przepełnionych wonią kadzideł i lampek maślanych, obserwowanie z bliska mnichów, słuchanie pujy i mantorwania w wersji live, w dodatku z widokiem na Himalaje - Sikkim jest idealnym miejscem.
 
 
SIKKIM - EKOLOGIA
 
 Sikkim jest pierwszym na świecie w 100% ekologicznym regionem. Dojście to tego miejsca zajęło mu ponad 13 lat, wiązało się z ciężką pracą i wieloma trudnościami, ale było warto. Dzisiaj pochwały napływają z całego świata, choć na szczęście nie cały świat ma pojęcie o istnieniu takiego miejsca na mapie Indii.
 
Sikkim Indie
 
Wycofano stąd nawozy chemiczne i pestycydy. Wszystko - mówiąc w skrócie - sprowadziło się do wykorzystywania naturalnych kompostów, środków ochrony roślin, wysokiej jakości ekologicznych nasion.
 
Sikkim Indie
 
Rolnictwo ekologiczne jest uwzględnione w szkolnych planach nauczania. Bezrobotna młodzież jest angażowana w proekologiczne inicjatywy, a wszystkie pola uprawne są certyfikowane. Sikkimscy rolnicy otrzymują ogromne wsparcie - darmowe szklarnie i systemy nawadniające, darmowe sadzonki i szkolenia. Rząd przydziela im pracowników do pracy na roli i wypłaca im pensje. Panuje tam całkowity zakaz używania chemikaliów. Jeśli gdzieś w Indiach jeść warzywa ze smakiem to na pewno tu.  
 
Sikkim Indie Gangtok
 
 SIKKIM - PRZYRODA
 
30% powierzchni tego stanu to Park Narodowy Kanczendzongi, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Poza trzecią najwyższą górą świata można tu zobaczyć spektakularne lodowce, jeziora, gejzery, rzeki, równiny, doliny i wiekowe buddyjskie świątynie ulokowane gdzieś pomiędzy tym wszystkim. Przemierzając sikkimskie szlaki można się natknąć na pola ryżowe i herbaciane, wielkie połacie z kardamonem  (największy producent w Indiach), rokitnikiem i moringą, którą tutaj dodaje się również do curry. 
 
Sikkim Indie

SIKKIM - KANCZENDZONGA
 
Polacy Kanczendzongę (8586 m.n.p.m) mogą kojarzyć z Wandą Rutkiewicz. To tutaj odbyła się jej ostatnia himalajska wyprawa. Dla sikkimczyków ma one jednak znaczenie duchowe. To góra święta. Nie należy jej deptać.
Pamiętam gdy zaczęłam opowiadać naszemu sikkimskiemu znajomemu o Wandzie Rutkiewicz. Nie powiedział nic. Na drugi dzień, po głębszym przemyśleniu sprawy podszedł do mnie i powiedział: " Wiesz ta góra jest po to, żeby na nią patrzeć, nie po to, żeby ją dotykać. Nie wolno tego robić, to musiało się stać i wcale mnie to nie dziwi".
 
Sikkim Indie
 
Tybetańska nazwa Kanczendzongi oznacza Pięć Skarbów pod Wielkim Śniegiem. Nazwa jest wielowymiarowa. Masyw ma pięć wierzchołków, spływa z niego pięć lodowców, a sam region szczyci się pięcioma "skarbami". Legenda głosi, że pod śnieżnym puchem ukryte są: złoto z turkusami, sól, święte księgi, oręż, zboże i leki czyli dokładnie to, z czego Sikkim słynie. Himalaiści szanują lokalną tradycję i już od pierwszych wejść zatrzymują się kilka metrów przed szczytem.
Wierzchołek góry jest nietykalny. 
 
Sikkim Indie
 
 SIKKIM - TURYSTYKA
 
Baza noclegowa jest dość duża, jednak nie wszystko jest widoczne w internecie. Większość miejsc noclegowych to małe, skromne, rodzinne homestay'e. Poza łóżkiem i termoforem, mającym pomóc w przetrwaniu chłodnych nocy i poranków, można w nich liczyć na domowe obiady w tradycyjnym stylu i wypicie changa czyli regionalnego napitku z procentami.
 
Sikkim Indie
 
Kuchnia Sikkimu to połączenie wpływów indyjskich, tybetańskich i bhutańskich. Znajdziemy w niej sporo dań warzywnych, ale również dużo mięsa, w tym wołowinę. Zasada jest prosta - im wyżej i zimniej, tym większe zapotrzebowanie na ciepło i kalorie. Przekłada się to mocno na wygląd menu.
 
Sikkim Indie
 
Indii jest tyle ile osób, które je odwiedzają. Jeśli już w nich byliście - wiecie co mam na myśli. Jeśli podróż dopiero przed Wami, odkrywajcie i szukajcie po swojemu. Nie zawsze są takie jak na zdjęciach z katalogów, nie zawsze pachną wegetariańskim curry. Czasem są dużo gorsze, a czasem wyjątkowe, tak jak Sikkim.
 
 
 
 
 
 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl